Rozmowa o pracę przez Minecrafta

I właśnie wtedy, gdy wydawało Ci się, że widziałeś już wszystko… przychodzą Japończycy i wywracają Twoje wyobrażenia do góry nogami. Okazuje się, że pewna japońska firma wpadła na dość oryginalny (i praktyczny) pomysł na swój proces rekrutacji nowych pracowników, a jego głównym bohaterem jest gra wideo Minecraft.

Spotkanie w pracy… w Minecrafcie

Zazwyczaj, gdy wizualizujesz siebie na rozmowie kwalifikacyjnej, robisz to ubrany w formalny sposób, w biurze i twarzą w twarz z osobą odpowiedzialną za zadawanie Ci pytań. Jest też ta napięta atmosfera, typowa dla sytuacji egzaminacyjnej, w której ryzykuje się, niejednokrotnie możliwość aspirowania do czegoś lepszego. Jednak nic z tego nie będzie obecne na kolejnym spotkaniu japońskiej firmy.

Okazuje się, że japońska firma technologiczna z siedzibą w Namba, Osaka, ogłosiła nabór kandydatów do pracy dla swoich pracowników za pośrednictwem Minecrafta. Firma ta, zajmująca się serwisowaniem i monitorowaniem błędów w aplikacjach do gier, dostrzegła w słynnym tytule Mojang AB idealną przestrzeń do spotkania się z wszystkimi zainteresowanymi z prostego powodu: uważają, że jest to najwygodniejszy sposób, aby wszyscy mogli się tam pojawić.

Minecraft, gra uniwersalna

Stworzona przez Markusa Perssona i rozwijana przez jego firmę Mojang AB, jest tytułem szeroko znanym na świecie i śledzonym przez miliony ludzi. Jest to jednak bez wątpienia najbardziej imponująca sprzedaż gry: w zeszłym roku prześcignęła Tetrisa jako najlepiej sprzedającą się grę w historii. Na przykład na samych komputerach PC i Mac rozeszło się ponad 16 milionów egzemplarzy, nie licząc niezliczonych wersji na konsole i smartfony.