Jak zainstalować mapy w Minecraft?

Zazwyczaj, gdy pobieramy mapę, mamy plik .zip, z którym teraz wyjaśnimy procedurę, którą należy wykonać w celu instalacji. Niektóre mapy (zwłaszcza te najbardziej aktualne) możemy pobrać w formacie .mcworld lub .mcpack, w tym przypadku wystarczy, że klikniemy na nie dwukrotnie, aby automatycznie zainstalowały się w naszym komputerze.

Jeśli jednak pobrany element ma rozszerzenie .zip lub .rar (jak zwykle), będziesz musiał wykonać następujące czynności:

Rozpakuj pobrany plik. Zauważysz folder z kilkoma elementami w środku. Ten folder powinien zawierać wszystko, lub prawie wszystko (będzie to określone na stronie pobierania), czego potrzebujesz, aby móc grać na tej mapie.

Zaloguj się do Minecrafta i w menu ładowania przed kliknięciem na „play” będziemy musieli dokonać kilku zmian. W górnym pasku odnajdujemy opcję „Instalacje” i tutaj musimy załadować odpowiednią wersję gry dla każdej nowej mapy (ten szczegół jest podany na stronach pobierania map).

Kliknij na „Utwórz”, aby aktywować nową wersję gry.

W tym nowym menu możemy dostosować różne ustawienia dotyczące instalacji wersji. Możemy nadać jej charakterystyczną ikonę, aby szybko ją zlokalizować, nadać jej nazwę jaką chcemy, wybrać odpowiednią wersję (najważniejszy punkt) i jeszcze kilka szczegółów. Po skonfigurowaniu tej sekcji, kliknij na utwórz.

Teraz, gdy mamy już zainstalowaną odpowiednią wersję, aby móc grać na naszej mapie, czas na umieszczenie jej w odpowiedniej ścieżce. Zależy to od systemu operacyjnego. Na MacOS będziesz musiał wejść do ścieżki /Users/USERNAME/Library/Application Support/minecraft/saves zmieniając wartość USERNAME dla swojej nazwy użytkownika. W Windows wejdź do ścieżki C:/Users/USERNAME/AppData/Roaming/.minecraft/saves zmieniając, jak wyżej, wartość USERNAME dla twojej nazwy użytkownika.

To właśnie w tym folderze należy wkleić rozpakowany folder pliku .zip lub .rar ze wszystkimi elementami znajdującymi się w środku. Kiedy już będziesz na tej ścieżce, będziesz miał mapę dostępną wewnątrz Minecrafta. Uruchom grę (w sekcji instalacji) w wersji odpowiedniej dla danej mapy i to wszystko.